Návrat k Chamurapimu v podaní Danka

31. augusta 2017, paulnovotny, Nezaradené

Koaličná kríza bola pred pár dňami oficiálne zažehnaná, no určite nie je všetko tak, ako sa nám predstavitelia vlády snažili na tlačovke naznačiť. Vo vládnej koalícii nepanuje dobrá nálada a to neveští nič dobré, aj keď, o rozpad vlády sa zatiaľ nejedná. Intenzívne sa však spomína.

Predseda parlamentu Andrej Danko ako keby obnovoval starý Chamurapiho zákonník, ktorý predstavoval síce primitívny, ale veľmi efektívny spôsob trestania. Do 21. storočia však rozhodne nepatrí, no to pravdepodobne ani zmýšľanie Andreja Danka. Ten sa veľký problém svojho nominanta na ministerstve školstva rozhodol so svojimi partnermi riešiť naozaj svojsky. V prvom rade si vlastne absolútne nepriznal chybu, v druhom rade odmietal poskytnúť hlavu ministra školstva a v treťom rade chce ako výmenu za hlavu dnes už fakticky bývalého ministra Plavčana hlavu ministra Richtera, ktorý je členom Smeru.

S Richterom sa pri tom práve v tomto momente žiadna kauza nespája. Samozrejme, SNS v súvislosti s týmto ministrom hovorí o Čistom dni, no to je kauza, na ktorú v prípade núdze odvolávať ministra mohli reagovať už niekoľko mesiacov dozadu. Bez ohľadu na to, aký máme názor na Čistý deň, treba uznať, že z Dankovej strany ide viditeľne len o pomstu. Viac menej „oko za oko, zub za zub“ – a ako som už načrtol, v 21. storočí je to dosť nevhodný a zastaralý spôsob politiky a správania sa.

Béla Bugár síce tentokrát tak trochu stojí mimo krízy, resp. pôsobí v nej ako akýsi mediátor, aj jeho nominantka sa už stihla dostať do sporu s najsilnejšou vládnou stranou Smer. Lucia Žitňanská dokonca niekoľko dní hrozila odchodom z vlády, no a možno na tento krok stále intenzívne myslí. Tentokrát však asi nie kvôli Smeru, ale kvôli Andrejovi Dankovi a jeho SNS, ktorá sa zdá sa každým dňom stáva ešte horšou ako za Slotu.

Tieto spory sú do značnej miery úsmevné a detinské, no ešte stále hrozí vytvorenie špirály tvorenej z menších sporov, ktorá môže vyústiť až k pádu vlády. Premiér a podpredsedovia strany Smer napríklad už pohrozili, že ak SNS má v pláne hlasovať za odvolanie Richtera (navrhuje to opozícia), premiér spojí hlasovanie o odvolaní Richtera s hlasovaním o dôvere vláde. To by mohol byť pre túto vládu podobne zlý krok, ako pre vládu Ivety Radičovej v roku 2012.