Založ si blog

Návrat k Chamurapimu v podaní Danka

Koaličná kríza bola pred pár dňami oficiálne zažehnaná, no určite nie je všetko tak, ako sa nám predstavitelia vlády snažili na tlačovke naznačiť. Vo vládnej koalícii nepanuje dobrá nálada a to neveští nič dobré, aj keď, o rozpad vlády sa zatiaľ nejedná. Intenzívne sa však spomína.

Predseda parlamentu Andrej Danko ako keby obnovoval starý Chamurapiho zákonník, ktorý predstavoval síce primitívny, ale veľmi efektívny spôsob trestania. Do 21. storočia však rozhodne nepatrí, no to pravdepodobne ani zmýšľanie Andreja Danka. Ten sa veľký problém svojho nominanta na ministerstve školstva rozhodol so svojimi partnermi riešiť naozaj svojsky. V prvom rade si vlastne absolútne nepriznal chybu, v druhom rade odmietal poskytnúť hlavu ministra školstva a v treťom rade chce ako výmenu za hlavu dnes už fakticky bývalého ministra Plavčana hlavu ministra Richtera, ktorý je členom Smeru.

S Richterom sa pri tom práve v tomto momente žiadna kauza nespája. Samozrejme, SNS v súvislosti s týmto ministrom hovorí o Čistom dni, no to je kauza, na ktorú v prípade núdze odvolávať ministra mohli reagovať už niekoľko mesiacov dozadu. Bez ohľadu na to, aký máme názor na Čistý deň, treba uznať, že z Dankovej strany ide viditeľne len o pomstu. Viac menej „oko za oko, zub za zub“ – a ako som už načrtol, v 21. storočí je to dosť nevhodný a zastaralý spôsob politiky a správania sa.

Béla Bugár síce tentokrát tak trochu stojí mimo krízy, resp. pôsobí v nej ako akýsi mediátor, aj jeho nominantka sa už stihla dostať do sporu s najsilnejšou vládnou stranou Smer. Lucia Žitňanská dokonca niekoľko dní hrozila odchodom z vlády, no a možno na tento krok stále intenzívne myslí. Tentokrát však asi nie kvôli Smeru, ale kvôli Andrejovi Dankovi a jeho SNS, ktorá sa zdá sa každým dňom stáva ešte horšou ako za Slotu.

Tieto spory sú do značnej miery úsmevné a detinské, no ešte stále hrozí vytvorenie špirály tvorenej z menších sporov, ktorá môže vyústiť až k pádu vlády. Premiér a podpredsedovia strany Smer napríklad už pohrozili, že ak SNS má v pláne hlasovať za odvolanie Richtera (navrhuje to opozícia), premiér spojí hlasovanie o odvolaní Richtera s hlasovaním o dôvere vláde. To by mohol byť pre túto vládu podobne zlý krok, ako pre vládu Ivety Radičovej v roku 2012.

Po tom všetkom by sa na protikorupčnom pochode zúčastnil len hlupák

21.09.2017

Protikorupčný pochod si už od začiatku svojej existencie získal veľké množstvo stúpencov. Je to však aj po všetkých prevaleniach týkajúcich sa tohto pochodu spravodlivé? Ak by verejná mienka viac »

Andrej Danko stratil dôveru partnerov

12.09.2017

Pokiaľ členovia SNS predpokladali, že z krízy vyťažia posilnenie svojej voličskej základne, pravdepodobne už onedlho zistia, že sa kategoricky zmýlili. Z vládnej krízy vyšla strana určite viac »

Zbabelý minister Gajdoš obetuje generála Maxima

03.08.2017

Keď ide do tuhého a viacerým aj o kožu, tak statočný vojak a čestný chlap bojuje do samého konca nielen za seba, ale aj ostatných. Len zbabelec obetuje spolubojovníka, aby si sám zachránil viac »

miloš zeman

Zeman bol v prvej 'debate' sám, s moderátorom vtipkoval

22.01.2018 22:33, aktualizované: 23:16

Zeman žartoval o tom, že jeho prvou politickou chybou bolo, keď ako dieťa plakal kvôli smrti komunistického prezidenta Klementa Gottwalda.

Pápež František, Greg Burke

Pápež sa ospravedlnil za výroky obraňujúce čilského biskupa

22.01.2018 22:14

Biskup Juan Barros je podozrivý z krytia pedofilného kňaza Fernanda Karadimu.

Vladimir Putin

Pravoslávny biskup nebude voliť Putina, prezidenta nazval 'temnotou'

22.01.2018 21:01

Ide o prvý raz, keď sa vysokopostavený predstaviteľ pravoslávnej cirkvi postavil proti Putinovi. Doteraz cirkev stála jednotne za Putinom.

USA, Kapitol, Senát

Senátori sa dohodli na obnovení financovania amerických federálnych úradov

22.01.2018 19:40

Takzvaný shutdown ochromil činnosť mnohých vládnych inštitúcií v USA.

paulnovotny

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 4
Celková čítanosť: 7674x
Priemerná čítanosť článkov: 1919x

Autor blogu

Kategórie